Obraz „Nafea Faa Ipoipo” francuskiego postimpresjonisty i syntetyka Paula Gaugina został sprzedany za około 300 milionów w lutym 2015 na aukcji domu aukcyjnego Sotheby’s mieszczącym się w Nowym Jorku, przy York Avenue na Manhattanie.
Obraz przedstawiający dwie Tahitanki na tle typowego krajobrazu wyspy został namalowany podczas pierwszego pobytu artysty na Tahiti w 1892 roku, jest namalowany olejem na płótnie, ma wymiary 1,01 m x 77 cm.
Obraz jest przykładem zmiany techniki malarskiej Gauguina, który skończył z małymi, szybkimi dotknięciami pędzla typowymi dla impresjonistów.
Malował duże, barwne plamy, które stają się płaskimi płaszczyznami jednolitego koloru z wyraźnym ciemnym konturem.
Obraz z elementami bieli bardzo przypomina inne dzieło artysty z kobieta i mężczyzną na tle różowego piasku „Aha Oe Feii ?-Czy jesteś zazdrosny ?„, obraz wisi w Muzeum Puszkina w Moskwie.
Obraz „Nafea Faa Ipoipo” należał do słynnego kolekcjonera sztuki Rudolfa Staechelina ze Szwajcarii, który na prawie 50 lat wypożyczył płótno Kunstmuseum w Bazylei.
Niestety na skutek nieporozumień pomiędzy właścicielem obrazu „Nafea Faa Ipoipo- Kiedy wyjdziesz za mąż ? ” a dyrektorem muzeum został on wystawiony na aukcji po otrzymania oferty jak twierdzi Staechelin „nie do odrzucenia”
Do dzisiaj nie potwierdzono informacji o nabywcy dzieła, którym prawdopodobnie został bogaty szejk z Kataru.
Od wielu lat królewska rodzina z Kataru skupuje największe dzieła sztuki i nie raz wspominała o chęci zakupu obrazu Gauguina, rodzina ma już w swoich zbiorach kilku nabistów, malarzy inspirowanych i zachwyconych twórczością Gauguina.
Szejk Saud bin Mohammed Al-Than, były minister kultury Kataru, zakupił na polecenie głowy państwa dzieła sztuki za ponad miliard dolarów.
W 2011 roku katarscy przedstawiciele wylicytowali na akcji obraz „Grający w karty” Paula Cezanna za 269 milionów.
Wydawało się, że przez dłuższy czas cena aukcyjna żadnego obrazu nie pobije tego rekordu a już po czterech latach najdroższy obraz uzyskał cenę wyższą o 50 mln.
Zakupione dzieła sztuki obrazy, rysunki, rzeźby, medaliony znajdują się w stolicy Kataru Doha gdzie w 2013 roku zbudowano w Qatar Museum Authority – Muzeum Sztuki Islamskiej.
Katarskie kobiety wywalczyły swoje prawa, szefową tej placówki jest Sheikha Mayassa Al-Thani, siostra emira Al-Thaniego.
Zwiedzający muzeum na próżno szukają „Grających w karty” Cezanna i na pewno także nie zostanie udostępniony szerszej publiczności najdroższy obraz świata „Nafea Faa Ipoipo” Paula Gauguina.