7 puzzlowych faktów, o których mało kto wie

puzzle jigsaw

Pierwsza układanka, która była pierwowzorem dzisiejszych puzzli powstała w 1760 w Berkshire. Za jej twórcę uważa się angielskiego kartografa Johna Spilsbury’ego. Puzzle były pomocą naukową i przedstawiały mapę Wielkiej Brytanii pociętą wzdłuż granic. To wie każdy zagorzały puzzlomaniak. A jakie są mniej znane fakty na temat puzzli?

  1. John Spilsbury swoją układanką nazwał Dissected Maps czyli po prostu „Rozcięte mapy”. W języku angielskim nazwę układanki jigsaw puzzle, od której pochodzą nasze puzzle nadano dopiero w 1909 r., chociaż piłę włośnicową (jig-saw) wykorzystywano do produkcji już od 1873 r.
  2. Puzzle zawierające najwięcej elementów w historii powstały na uniwersytecie w Wietnamie. Układanka została pocięta na 551 tys. 232 kawałki. Pomyślcie tylko, ile to dni układania?
  3. Paul Lawrence puzzleIstnieje człowiek, którego ciało pokrywają setki kawałków puzzli. To amerykański performer Paul Lawrence znany jako Enigma. Nad jego tatuażami pracowało ponad 200 artystów, a w jednym momencie rysowało po nim 23 tatuażystów naraz.
  4. Największe na świecie seryjnie wyprodukowane puzzle należą do firmy Ravensburger i zawierają 32 tys. 256 kawałków. Puzzle przedstawiają kolorowe grafiki Keitha Haringa.
  5. Ile czasu zajmuje ci ułożenie puzzli składających się z 250 elementów? Wydaje się proste? Światowy rekord Guinessa w najszybszym układaniu puzzli wynosi 13 min i 7 sek.
  6. Puzzle i matematyka. Czas potrzebny do ułożenia puzzli jest proporcjonalny do kwadratu liczby sztuki, a więc podwojenie liczby elementów zwiększa poziom trudności czterokrotnie!
  7. Puzzle, które układa się w całość z rozsypanych kawałków to dobra metafora dla wielu różnych kwestii. W 1968 r. The Rolling Stones nagrało utwór zatytułowany „Jigsaw Puzzle”.


Na podstawie: express.co.uk