Van Gogh z filmu na puzzle

Przed kilkoma tygodniami w polskich i zagranicznych kinach królował jeden z najpiękniejszych filmów ostatnich lat – Twój Vincent. Ta koprodukcja polsko-brytyjska robi furorę nie tylko wśród widzów, oczarowanych animacją, która mogłaby wyjść spod ręki samego Van Gogha, ale też krytyków. Film nagradzany na wielu konkursach, walczyć będzie o zdobycie Złotego Globu – i być może także Oskara – w swojej kategorii. To wspaniałe dzieło każdego puzzlomaniaka zakochanego w puzzlach artystycznych powinien przekonać do tego, aby właśnie temu wybitnemu artyście poświęcić nieco swojego czasu.

Bo na wybór obrazów Van Gogha, które zostały zamienione w puzzle narzekać nie można. Przeglądając ofertę niezawodnego jeśli chodzi o puzzle z malarstwem sklepu ArtPuzzle można naliczyć się kilkudziesięciu obrazów Van Gogha. Bardzo możliwe, iż nie ma artysty tak silnie reprezentowanego w świecie puzzli! Wspaniałe kompozycje tworzone przez malarza, który sztuce oddał wszystko – ta jednak nie zwróciła mu nic w zamian – jak żadne inne nadają się do układania. Nieskończenie barwne, intrygujące i zachwycające, to fantastyczny pomysł dla puzzlomaniaka, który nie boi się wyzwań.

A Ci najbardziej odważni powinni sięgnąć po prawdziwą perłę w koronie – jedno z najwybitniejszych dzieł artysty, Gwieździstą noc. Obraz ten, to prawdziwe ucieleśnienie stylu malarza. Stworzone z pamięci, podczas jego pobytu w szpitalu psychiatrycznym w Saint-Rémy, był swoistą autoterapią. Odskocznią od leczenia farmakologicznego, które przytępiło zmysły artysty i ograniczało jego ekspresję.

Jak wiemy dzięki listom Van Gogha do jego siostry, pomysł na namalowanie rozgwieżdżonego nieba, powstał znacznie wcześniej, niż malarz trafił na leczenie. Artysta uważał noc za tę porę dnia, która jest bowiem bogatsza w barwy niż dzień – intensywne odcienie fioletów, zieleni, błękitów nieba, złota i cytryny gwiazd oraz czerwienie rozbłysków silnie tkwiły w jego myślach. Krajobraz, który stworzył w swoim obrazie, jest więc swoistym hołdem ku wspaniałości i potędze przyrody, w której Van Gogh widział obraz boga. Jasna, barwna i świetlista noc, kontrastująca tak z czarnymi sylwetkami stworzonego ludzką ręką miasta, jest więc ucieleśnieniem tej wspaniałej potęgi.

Puzzle z Gwieździstą Nocą kupić można od kilku różnych producentów. I kupić warto. Choćby po to, aby wreszcie dowiedzieć się, o co robi się tyle hałasu z tym całym Van Goghiem!