Ułóż sobie Renoira

Auguste Renoir to jeden z najbardziej znanych mistrzów impresjonizmu, chociaż tematyka jego obrazów jest nieco odmienna od motywów poruszanych przez pozostałych przedstawicieli tego nurtu. Niezbyt często malował pejzaże i naturę. Na jego dziełach znajdziemy co prawda kwiaty, najchętniej jednak tworzył portrety kobiet i dzieci. W sumie jego dorobek malarski liczy ponad 6000 dzieł, ale za najlepszy okres uważa się początek jego kariery.

W 1862 roku, mając 21 lat, Renoir zaczął naukę u Charles Gleyrea. Obracał się w środowisku tak znanych osobistości jak Monet, Sisley oraz Bazille, co jeszcze bardziej pchało go w objęcia sztuki. Mówił, że jest “niesiony przez prąd”. Prądem tym właśnie była otaczająca go zewsząd sztuka, a on dawał się jej ponosić i po prostu tworzył. Pierwszym jego dziełem była “Esmeralda”, która wyszła z pod jego pędzla w 1864. Od tego debiutu do prawdziwego zaistnienia na scenie malarskiej upłynęło jednak 10 lat. Wtedy w 1874 wystawił swoje dzieła na wystawie Nadara.

Od 1879 roku zaczął podróżować po Algierii, Hiszpanii i Włoszech. Miejsca te i ich kultura miały silny wpływ na jego późniejszy styl. Ostre kontury i chłodne barwy oddalają go z czasem od impresjonizmu. Okres ten trwa do 1883. Potem wraca do ciepłych barw z dominującą czerwienią, a jego kompozycje stają się bardziej intensywne kolorystycznie. Trudny czas w jego życiu zaczął się w 1892 roku, gdy dowiedział się o swojej chorobie – reumatoidalnym zapaleniu stawów. Z czasem utrudnia mu ona coraz bardziej pracę, jednak artysta nie poddawał się do końca. Malował jeszcze na wózku i przy pomocy pędzli przymocowanych do ramion. Zmarł w 1919 roku.

Jednym jego najbardziej znanych dzieł jest obraz “Śniadanie wioślarzy”. Przedstawia ludzi cieszących się słoneczną niedzielą nad Sekwaną w kawiarni pod Paryżem. Wśród sportretowanych osób, głównie przyjaciół, znalazła się nawet żona Renoira. Przepełniona detalami scena jest bardzo żywa, pozwala odbiorcy przenieść się do świata podparyskiej bohemy i poczuć urok wspólnego biesiadowania. Zarówno ten, jak i wiele innych wspaniałych obrazów Renoira postawnowiła przenieść na puzzle firma D-Toys. Dzięki temu każdy puzzlomaniak może stać się kolekcjonerem sztuki przez duże SZ.