Surrealista do potęgi

Chyba jeszcze nigdy w historii miłośnicy puzzli artystycznych nie mieli tak łatwego życia. Internet to miejsce, gdzie znaleźć można absolutnie wszystko. To już nie tylko zestawy z najbardziej oczywistymi dziełami historii sztuki, znanymi nawet przez 10-letnie dzieci. W poszukiwaniach prawdziwych perełek warto odwiedzić sklep ArtPuzzle, który oferuje choćby dzieła Joan Miró.

źródło: http://www.art-puzzle.pl

Patrząc na twórczość Miró wyraźnie widać skąd czerpał inspiracje. Ten kataloński malarz, rzeźbiarz oraz twórca ceramiki to prawdziwy specjalista koloru oraz formy. Proste formy i żywe, wielobarwne plamy do złudzenia przypominają rysunek dziecka. I choć sam artysta nie lubił szuflad i nie czuł się dobrze jako przedstawiciel jakiegokolwiek ruchu artystycznego, nie sposób nie określić go inaczej, niż jako jednego z najwybitniejszych twórców surrealizmu.

Surrealizm dla Miró nie był jednak niewygodnymi butami, które uciskały jego artystyczne nerwy – nie czując ograniczeń stylu oraz nie obawiając się, iż ktoś zarzuci mu „nieprawdziwość”, mógł prawdziwie eksperymentować. Bezkompromisowa sztuka pełna symboli znalazła swój wyraz w wielu różnych mediach – tak na płótnie jak i w rzeźbie. Powstawały jako prawdziwe dzieci jego wyobraźni – widział je przed swoimi oczami kiedy zamykał oczy i zapadał w sen. To wtedy dziwne kształty nabierały formy. Formy tak niezwykłej, iż czasem trudnej do opisania. I być właśnie dlatego, iż nie chciał czuć się skrępowany ograniczeniami jakiejkolwiek szkoły, André Breton – twórca surrealizmu oraz jego wybitny teoretyk – nazwał Miró „najbardziej surrealistycznym spośród nas wszystkich”.

Pełnię swojej formy Miró osiągnął w latach 30. XX wieku. Tworząc dzieła sztuk, które porównywał z poezją, stała się bogatą mozaiką folkloru, prostego rysunku dziecka oraz katalońskich, pełnych barw. Odrzucał wszystko co konwencjonalne i w tym odrzuceniu nie szedł na kompromis. Wypowiadając się publicznie nierzadko deklarował, iż stara sztuka powinna zostać „zamordowana” czy „zgwałcona”, tak aby w świecie więcej było miejsca na współczesną ekspresję.

Miró to artysta nietuzinkowy i niełatwy w odbiorze – przyglądając się jego obrazom czy rzeźbom czasem trudno zgadnąć na co patrzymy. I być może w tym tkwi jego sekret. Sztuka przecież nie może być łatwa i oczywista, a jej rolą powinno być kwestionowanie wszystkiego, co nas otacza.