Siewca apostoł

Siewca, Van Gogh

Rok 1888 dla Vincenta Van Gogha był rokiem poświęconym zgłębianiu postaci siewcy i jego filozoficznemu znaczeniu. Namalował on cztery obrazy związane z tym motywem.

źródło: https://www.art-puzzle.pl/

Inspiracje

Oryginalną inspiracją były obrazy Jean-François Milleta, który stworzył wiele dzieł ukazujących sceny rodzajowe życia chłopstwa. Stąd wziął on większość charakterystycznych cech swojego bohatera. Jednak dla Van Gogha motyw siewcy był znacznie bardziej głęboki. Upatrywał on w tej postaci uprawiającej ziemię realizacji filozofii  Jeana-Jacques’a Rousseau – powrotu człowieka do natury i życia w zgodzie z nią. Filozofia ta była mu szczególnie bliska jako synowi duchownego. Chociaż nie malował obrazów sakralnych, to jego twórczość regularnie nawiązywała do tematów sacrum.

Seria siewcy

Pod tym znakiem powstały cztery obrazy. Pierwsze dwa nosiły piętno bardzo silnej inspiracji twórczością Milleta. Trzeci obraz był sukcesem na drodze wytworzenia własnego stylu dla tego motywu i przyniósł najwięcej satysfakcji swojemu twórcy. Jednak nie było to ostatnie słowo mistrza.

Kolejna odsłona

Później jednak poniesiony bardzo symboliczną sztuką Gaugina stworzył jeszcze jeden obraz. Dzieło o bardzo szczególnej kolorystyce – żółte niebo i fioletowe pole, która ma podkreślić istotność warstwy alegorycznej czyli ziemi jako miejsca boskich działań. Natomiast, pole sięgające po horyzont mówi nam o tym, że są one nieskończone.

Właśnie to niesamowite dzieło firma Akena oddaje wszystkim pasjonatom sztuki i układanek w postaci hipnotyzujących nanopuzzli, aby każdy mógł się pochylić nad swoim polem kawałków czekających na ułożenie niczym symboliczny siewca.