Rosyjska bajka w tysiącu kawałków

Choć ciesząc się sztuką na puzzlach, najchętniej sięgamy po prawdziwą malarską klasykę – obrazy Leonarda da Vinci i innych przedstawicieli włoskiego Renesansu, oszałamiających impresjonistów i ich następców, czy też Wielkich Mistrzów, to co oferują dziś producenci puzzli wykracza daleko poza najbardziej podstawowe podręczniki sztuki. Doskonałym tego przykładem są nietuzinkowe zestawy rumuńskiej firmy D-Toys, a wśród nich jeden z piękniejszych obrazów Ilji Repina.

Repin to rosyjski artysta, zakochany we francuskim impresjonizmie. W swojej niezwykle ciekawej twórczości był w stanie połączyć wszystko to co najlepsze w sztuce, na której wyrósł, z tym, co przyniosła nowa fala europejskiego malarstwa. Bo choć dzieła Repina wpisać należy raczej do katalogu z obrazami realistów, jego styl wykracza poza próby odwzorowania świata. I chodzi nie tylko o to, jak malował Repin, ale też co. Malarstwo Ilji Repina jest bowiem swoistą mieszanką tego, co istnieje z tym, w co wierzymy. Inspirował się on ukraińskim i rosyjskim folklorem, życiem prostych ludzi oraz ich opowieściami.

I chyba nigdzie nie widać tej fascynacji samą istotą rosyjskości, niż w w obrazie Sadko w podwodnym królestwie – i właśnie ten obraz mają szanse poskładać sobie puzzlomaniacy. Ten niezwykle piękny i rozpoznawalny wśród miłośników sztuki obraz prezentuje jedną ze scen z bajki o Sadku. Ten niezwykle sprytny kupiec w swoim życiu przeżył przygody, które w końcu zaprowadziły go do podziemnego królestwa Króla Morskiego. A że poza życiową mądrością, Sadko posiadał także wiele talentów – jak choćby gry na gęsiach – w głębinach morskich znalazł on swoją oblubienicę. Była to jedna z dziewięciuset córek Króla Morskiego, który oczarowany jego zdolnościami, zdecydował się ożenić Sadkę z najpiękniejszymi istotami jego świata. Repin na swoim obrazie zdecydował się pokazać nam, jak mógłby wyglądać moment, w którym Sadko miał odnaleźć tą, która najbardziej poruszy jego serce.

Oniryczny obraz o niezwykłej palecie barw oraz grze światłem, której nie powstydziłby się najwybitniejszy przedstawiciel realizmu, to prawdziwa gloryfikacja ideału piękna, które tak bliskie było Repinowi – i bliskie jest także nam. Prostota wschodu Europy, która przykuwa uwagę bardziej od przepychu Zachodu, to doskonała manifestacja idealizmu artysty.