Cztery pory roku pędzla Alfonsa Muchy

Pisaliśmy niedawno o puzzlach, które świetnie sprawdzą się w zimowe, mroźne wieczory. Czy istnieją jednak układanki “pasujące” do każdej pory roku? Bo przecież wiosną wolelibyśmy nieco inne motywy, niż np. drzewa przykryte grubą warstwą śniegu. Cóż, na szczęście możemy odetchnąć z ulgą, bo z pomocą przychodzą nam “Cztery pory roku” Alfonsa Muchy.

Teatralne początki

Kim był Alfons Mucha? Jeśli ktoś jeszcze o nim nie słyszał, to warto wiedzieć, że ten czeski artysta tworzył głównie w nurcie secesyjnym. Swoją młodość (żył w latach 1860-1939), spędził głównie na pracy związanej z teatrem – najpierw projektował zaproszenia, pisał amatorskie przedstawienia, malował plakaty i tworzył dekoracje. Jego prace zostały w końcu szerzej docenione, a to ze względu na realizację złożonego w pośpiechu zamówienia na plakat, złożonego przez aktorkę Sarę Bernhardt. Kiedy świat o nim usłyszał, Alfons Mucha miał 35 lat.

Sztuka na jedwabiu

Od tej pory, artysta pracował już jako profesjonalny grafik, tworzący projekty na zamówienie. Założył nawet swoją własną pracownię, gdzie ilustrował czasopisma czy malował obrazki na zestawy pocztówek czy tzw. panneaux décoratifs, czyli serie obrazków drukowanych na jedwabiu, poświęconych konkretnemu tematowi przewodniemu. Takim dziełem są właśnie “Cztery pory roku” – na każdej z czterech grafik widzimy kobietę uosabiającą daną porę roku. Dzieło ma wybitnie secesyjny, lekki i subtelny charakter. Nic dziwnego, że Mucha stał się bardzo znanym artystą, bo jego obrazy i grafiki ujmowały za serca odbiorców żyjących na przełomie XIX i XX wieku.

“Cztery pory roku” to seria, która doskonale nadaje się jako motyw do układania puzzli. Stonowane, jednolite barwy, dużo szczegółów i wystudiowanych kształtów – to to, co puzzlomaniacy kochają najbardziej. Puzzle można znaleźć obecnie w sklepie internetowym Art-Puzzle, w postaci jednej układanki przedstawiającej wszystkie cztery obrazy.