Najbardziej kolumbijski artysta świata

Fernando Botero to jeden z tych artystów, którego prac nie sposób zapomnieć. Te charakterystyczne karykatury klasycznego malarstwa zapadają w pamięć tak głęboko, że nie sposób nie widzieć ich później w każdej współczesnej grafice, choć odrobinę nawiązującej do dzieł kolumbijskiego malarza.

źródło: http://www.art-puzzle.pl

Botero urodził się w 1932 roku w Medellín, drugim co do wielkości mieście Kolumbii. Osierocony wcześnie przez ojca, przez dzieciństwo nie obca była mu dotkliwa bieda. Jego wuj liczył na to, iż chłopak zostanie matadorem. Ten jednak miał inne plany na swoją przyszłość. Już jako szesnastolatek z sukcesami publikował swoje rysunki w lokalnej gazecie. Odizolowany od instytucji kulturowych, galerii i muzeów, sztukę chłonął odwiedzając monumentalne barokowe kościoły, powstałe w czasach kolonialnych. I być może właśnie to sprawiło, iż tak blisko jest mu do malarstwa klasycznego – choć całkowicie zmienił jego wymowę.

Malarskie dokonania Botero – bo przecież jest on także rzeźbiarzem – to przede wszystkim przedstawienia martwej natury oraz charakterystyczne portrety sytuacyjne. Niezależnie jednak od formy i materii w jakiej tworzył, jego dzieła łączy starannie wypracowany styl z przerysowanymi, „grubymi” postaciami. Skąd takie wizerunki?

Artysta zawsze zafascynowany jest jakąś konkretną formą, nie wiedząc dlaczego. Wybiera się je intuicyjnie, a z czasem wybór ten zaczyna się racjonalizować oraz wyjaśniać.

Jest on artystą na wskroś abstrakcyjnym. To jego indywidualne, nieszablonowe poczucie estetyki dyktuje mu jakiego koloru powinien użyć, jaki kształt nadać postaciom i przedmiotom. Zaskakująca bywa jednak nie tylko forma jego dzieł, ale także tematyka. Szeroka publikę przyciągnął dopiero w 2005 roku serią Abu Ghraib, w której inspiracji czerpał z raportów poświęconych nadużyciom i torturom amerykańskich żołnierzy na więźniach w irackim Aby Ghraib. Do serii zalicza się aż 85 obrazów oraz 100 rysunków. Botero nie brakuje także poczucia humoru, które widać w doskonałych „karykaturach” słynnych obrazów, takich jak choćby nieśmiertelna Gioconda czy intrygujący autoportret Velasqueza.

I tak jak w przypadku niemal każdego artysty i Botero doczekał się puzzli opartych na jego niezwykłych dziełach. Ich twórcą jest niezawodna pod tym względem firma Mondopuzzle, która szczyci się największą na świecie kolekcją puzzli artystycznych. W Polsce kupić można je wyłącznie za pośrednictwem sklepu art-puzzle.pl.