Mistrz kolorowych wzorów

Maxarella

Sztuka współczesna to często kontrowersyjny temat. Istnieją pewne hermetyczne grupy wielbiące współczesnych twórców, ale większość społeczeństwa jest raczej sceptycznie do niej nastawiona. I to może być błąd! Brak ściśle ustalonych kanonów i przeplatające się style, to główne cechy dzisiejszego krajobrazu artystycznego. Swoboda ta pozwala artystom na wyrażenie siebie tak, jak ich poprzednicy sprzed wieków mogliby im tylko pozazdrościć.

Nie da się określić jasno aktualnego podziału w nowoczesnym malarstwie. Można mówić jedynie o bardzo skomplikowanej siatce powiązań stylów, tematów i form. Nad tym wszystkim panuje tylko malarz i to od jego “artystycznego ja” zależy, jak będzie wyglądał obraz. Doskonałym przykładem tego jest amerykański malarz Rex Ray. Tworzył on zarówno w typowych artystycznych formach jak obraz czy rzeźba, ale także ma na swoim koncie mniej typowe dzieła jak okładka albumu Davida Bowiego lub magiczne światy dla Dreamworks. Puzzlowi koneserzy mogą także być zainteresowani serią jego układanek od firmy Heye.

Rey w swojej sztuce mocno podążał za muzyką i kulturą lat 60-tych. Jako puzzle dostępne są jego dzieła “Maxarella” i “Rallenta”. Obrazy te utrzymane są w popowym stylu à la Andy Warhol z domieszką modernizmu z połowym ubiegłego wieku. Powstały poprzez bardzo kreatywne połączenie kserografii, wycinanek i drzeworytów, które autor sam ręcznie wykonywał. Kompozycje te są pełne kolorowych krzywych tworzących kształty, które czasem są tylko zabawą kształtem, a czasem przypominają rzeczywiste obiekty.