Kobiety Gauguina

Paul Gauguin całe swoje życie poświęcił sztuce. Ten niezwykły artysta o jeszcze bardziej niezwykłym życiorysie, w pogoni za wolnością zdecydował się porzucić znany, bezpieczny świat i swoje miejsce na ziemi odnalazł na wyspach Polinezji Francuskiej. Tam także odnalazł swoje malarstwo – wypracował własny, niepowtarzalny styl. A jego centrum stanowiły kobiety. Bo Paul Gauguin kochał kobiety.

Obrazy Gauguina pełne są kobiet – stanowią one tak temat, jak i tło jego obrazów. Są tak żywe, jak i niosą w sobie ładunek symbolizmu, charakterystycznego przecież dla malarstwa postimpresjonistycznego. Dla Gauguina kobiety spotykane w drugiej połowie życia, czyli niezwykle egzotyczne mieszkanki Tahiti i innych wysp Polinezji, były jednak także swoistym materiałem do eksperymentów. Bujne, piękne w swojej prostocie i pełne życia idealnie pasowały do stylu, w którym główną rolę odgrywał kolor.

Widać to doskonale choćby w obrazie Tahitańskie kobiety na plaży namalowanym w 1981 roku. Choć patrząc na obraz widzimy przede wszystkim sylwetki modelek, wydaje się, iż tak naprawdę Gauguin tylko wykorzystał je do tego, aby do maksimum wykorzystać efekty kolorystyczne. Tahitańskie kobiety są więc mniej osobami, a bardziej plamami żywych, niezwykle odważnych barw, które podkreślane są wyraźną linią. W oczy rzuca się więc intensywna czerwień i blady róż sukni, oddzielające się mocno od żółci plaży.

W obrazie tym doskonale widać także fascynację malarstwem pierwotnym. Patrząc na sylwetki i twarze namalowanych kobiet – czy może wręcz jednej kobiety, jak twierdza niektórzy specjaliści – nie sposób oprzeć się wrażeniu, iż Gauguina nie interesowało drobiazgowe sportretowanie kobiet. Unieruchomione, ciężkie sylwetki stanowią centrum niezwykle statycznej kompozycji, w której główną rolę odgrywają poziome linie tła. Płaska, nieruchoma scena to zresztą jeden z najbardziej charakterystycznych elementów malarstwa tego francuskiego artysty.

Obrazy Gauguina to fascynujący, egzotyczny świat kolorów i barw. I trudno się dziwić, iż zainspirował on producentów puzzli do tego, aby przybliżyć go wszystkim puzzlomaniakom. Zdobyć je nietrudno – tak Tahitańskie kobiety na plaży, jak i inne doskonałe kompozycje Gauguina dostępne są w sklepie art-puzzle.pl.