Drugie tło sceny

Są takie obrazy, które na pierwszy rzut oka wydają się całkowicie zwyczajne. Ot kolejna scena rodzajowa, wiele się dzieje, nie do końca jednak wiadomo czemu akurat to, czemu akurat tak. I pewnie analiza wielu z nich zakończyłaby się na etapie formalnej, gdyby autor dzieła nie zechciał widzom co nieco podpowiedzieć.

Doskonałym przykładem właśnie takiego przedstawienia jest znakomity obraz Pietera Bruegla StarszegoPrzysłowia niderlandzkie. Jest to utrzymana w charakterystycznym stylu dla malarza zwanego „Chłopskim” układanka scen rodzajowych, które wydają się nie być ze sobą w żaden sposób powiązane. Ot wiejski krajobraz, chałupa, stara, zniszczona szopa, w tle wieża wykonana z cegieł oraz drewniana stajnia, a pomiędzy planami widać wstęgę rzeki oraz morze. Ta osiowa kompozycja, prowadząca widza od przodu po lewej stronie do morskiego tła, prowadzi nas przez grupy postaci. Postaci z których właściwie każda jest ilustracją jakiegoś niderlandzkiego przysłowia.

W czasach, kiedy Pieter Bruegel tworzył swoje intrygujące dzieła, przysłowia były szczególnie popularne, a erudyci u encyklopedyści z Niderlandów nierzadko zajmowali się ich „zbieraniem”. Szczególny wkład w ich popularyzację włożył słynny Erazm z Rotterdamu, który wydał zbiór maksym, powiedzeń i przysłów łacińskich autorów.

Specjalistom zapewne nie łatwo było odszyfrować wszystkie przysłowia namalowane przez Bruegla. Zidentyfikować udało się ich przeszło setkę! Są to zarówno popularne mądrości ludowe jak i wyrażenia idiomatyczne, które w sposób oczywisty odwołują się do świata XVI-wiecznych Niderlandów. Świata, który dla Bruegla został wywrócony do góry nogami – stąd na jego znaczącym obrazie najwięcej jest właśnie powiedzeń dotyczących regresu społecznego oraz upadku obyczajów. Podkreśleniem pesymizmu artysty jest centrum obrazu, w którym znajduje się ganek z diabłem słuchającym spowiedzi, w pobliżu zaś zidentyfikować można kpiącego z religii mnicha.

Ta układanka postaci i intrygująca kompozycja sprawia, iż Przysłowia niderlandzkie to wprost fantastyczny materiał na puzzle. Zainteresowani z łatwością znajdą więc tę propozycją wśród szerokiej oferty firmy D-Toys, dostępnej na stronie art-puzzle.pl.