Do boju!

Są takie obrazy, które znaczą więcej niż nawet tysiąc słów, zwyczajowo im przypisywanym. Obrazy, które opowiadają historie tak ważne dla poszczególnych osób, dla grup czy wręcz całych narodów, iż trudno oceniać je w sposób, do jakiego jesteśmy przyzwyczajeni, zajmując się sztuką. Z całą pewnością, jednym z takich obrazów jest Wolność wiodąca lud na barykady.

Wolność to dzieło ważne – być może wręcz najważniejsze w całej twórczości Eugéne`a Delacroix. Jako prawdziwy nowator sztuki francuskiej XIX wieku, który rzucił odważne wyzwanie dominującemu w owym czasie klasycyzmowi, tworząc swoje dzieła wykorzystywał nie tylko swój talent oraz niesłychanie rozwinięty warsztat malarski, ale także poglądy. Delacroix był bowiem jednym z pierwszych artystów prawdziwie zaangażowanych – interesując się bieżącą polityką, nie bał się wydarzeń mu współczesnych pokazywać w sposób dosłowny. Zerwał on z konwencją mówienia o świecie symbolami i odwoływaniami do mitów i legend, w których szukano analogii, a Wolność wiodąca lud na barykady to prawdopodobnie tego najdoskonalszy przykład.

Obraz namalowany w 1830 przedstawiał wydarzenia Rewolucji Lipcowej – jednego z najważniejszych wydarzeń XIX-wiecznej Europy. To trwające raptem trzy dni wydarzenie doprowadziło do usunięcia z tronu Karola X, oskarżonego o łamanie konstytucji oraz koronacji Ludwika Filipa I Orleańskiego. Ten król „z woli narodu” kojarzony jest dziś z liberalizacją monarchii francuskiej, wydarzenia z lipca 1830 roku zaś stały się impulsem dla wielu narodów walczących o odzyskanie wolności i niepodległości.

Delacroix w swoim obrazie poświęconym tym dramatycznym wydarzeniom zawarł całe serce i cały warsztat malarza romantycznego. Żywiołowe i dynamiczne dzieło przepełnione jest emocjami i emocje wywołującym. Choć na wskroś realistyczne, nie stroni jednak od idealizacji, którą widać w sylwetce Marianne, czyli tytułowej wolności. Dumna kobieta z odsłoniętą piersią była alegoria wolności oraz rozumu, bez którego nie da się jej właściwie realizować. Trzymająca w dłoniach flagę ucieleśniającą trzy hasła francuskiej rewolucji oraz bagnet, odważnie prowadzi na bój powstańców. Choć przedzierają się przez ciała ludzi, którzy polegli walcząc za wolność, tan na twarzy kobiety, jak i idących za nią ludzi widać odważną nadzieję. Choć patrzą na śmierć i ból innych czują, iż ta najwyższa ofiara złożona została w słusznym celu. Wolność związała ze sobą chłopów, mieszczan, robotników oraz francuskie elity.

Ten niezwykle ważny dla francuzów obraz nie tylko trafił niegdyś na banknot o nominale stu frankowów, ale także został wykorzystany przez firmę D-Toys jako ilustracja puzzli. Kupić można je na niezawodnym jeśli chodzi o puzzle artystyczne sklepie art-puzzle.pl