Czy jesteś pewny, co widzisz? Ułóż puzzle z pracami Eschera

Escher

Niemożliwe miasta, figury geometryczne, które wydają się kuriozalne, kształty przemieniające się na naszych oczach – w taki sposób pewien holenderski grafik próbował zmylić nasz wzrok. Czy na pewno jesteśmy pewni tego, co widzimy?

Tym artystą jest Maurits Cornelis Escher żyjący w latach 1898-1972. W pierwszym okresie swojej twórczości rysował głównie pejzaże. Przez kilkanaście lat przebywał we Włoszech, gdzie zainspirował się dekoracyjnymi mozaikami. Przede wszystkim jego uwagę zwróciły geometryczne kształty. Od tamtej pory zaczął tworzyć niezwykłe grafiki, w których wykorzystał matematyczny sposób myślenia, logiczne zagadki i geometryczne paradoksy.

W ten sposób holenderski artysta pyta o granice naszego postrzegania i siłę wyobraźni, a także podważa zasadność naszych zmysłów, które tak łatwo dają się oszukać. Escher bardzo interesował się matematyką i wykorzystywał jej zasady w sztuce. Tak powstała np. „Wstęga Mobiusa”, w której mrówki nie mogą wydostać się z dwustronnej pętli. Trójkąty Penrose’a zostały artystycznie przetworzone w pracach takich jak „Belweder”, „W górę i w dół” czy „Wodospad”.

Escher Wodospad
M. C. Escher, „Wodospad”
Escher W góre i w dół
M. C. Escher, „W górę i w dół”

Grafiki Eschera, jego rysunki, drzeworyty i litografie zawierają także motywy przemian, w których z figur geometrycznych powstają owady, zwierzęta ewoluujące w miasta, by znów stać się foremnymi kształtami. To wykorzystanie efektu teselacji. Te logiczne kurioza świetnie współgrają z ideą puzzli, które są przecież zagadką. Grafiki Eschera są dostępne na puzzlach różnych marek, a w szczególności włoskiej firmy Mondopuzzle. W ofercie producenta znajdziemy jego najpopularniejsze prace oszukujące wzrok i wymagające sporej wyobraźni podczas układania. Układanki zawierają 1000 elementów, ale ponieważ są czarno-białe, więc mogą sprawić trochę kłopotu.

Jeżeli ktoś chce przedstawić coś nieistniejącego, musi być posłuszny kilku regułom… tak samo jak bajkopisarz: musi używać kontrastów, musi wywołać szok – Maurits Cornelis Escher.

Daj się zaszokować Escherowi i rozwiąż jego wzrokowe zagadki układając puzzle.