Caravaggio niepokorny

Bardzo możliwe, iż europejskie malarstwo przeszłoby zupełnie inną drogę, gdyby na przełomie XVI i XVII wieku zabrakło Michelangelo Merisi da Caravaggio, zwanego po prostu Caravaggiem. Sztuka tego nietuzinkowego i niesłychanie wręcz odważnego artysty była artystyczną rewolucją i powodowały skrajne emocje. Nic więc dziwnego, że dziś po jego dorobek sięgają także producenci puzzli, wykorzystując te piękne kompozycje na swoje potrzeby.

Tekstu na temat tego wybitnego malarza nie sposób rozpocząć, nie wspominając przy tym o jego awanturniczym życiu. Gdyby w Baroku znano internet, o tym niepokornym artyście pisano by na wszystkich portalach plotkarskich! Choć umarł młodo, w 39 lat swojego życia mógł „pochwalić się” liczbą postępowań sądowych, których nie powstydziliby się dzisiejsi mafiozi. I nie chodzi jednak o błahe sprawki z pogranicza prawa – w 1606 roku Caravaggio został skazany na wygnanie z Rzymu z powodu nieumyślnego zabicia Ranuccia Tomassoniego, z którym wdał się w bójkę z powodu długu hazardowego.

źródło: http://www.art-puzzle.pl

Co zawdzięczamy temu infant terrible malarstwa? Przede wszystkim rozbrat z panującym w okresie odrodzenia wszechobecnym idealizmem, inspirowanym – jak dziś wiemy – nieco fałszywym obrazem greckiej i rzymskiej sztuki. Caravaggio to jednak nie tylko właściwie pierwszy nowożytni artysta, który nie bał się prawdy na temat ludzkiego wyglądu, ale też ludzkiej natury – jego obrazy to nierzadko głębokie portrety psychologiczne modela. Co więcej, włoski artysta zasłynął także dzięki zdolności wykorzystywania w swoich dziełach gry światłem, które dodawało obrazom dramatyzmu.

Pięknym przykładem zdolności do tworzenia obrazów niekonwencjonalnych i niezwykłych jest Bachus, czyli dzieło prezentujące młodego grecko-rzymskiego boga wina. Urodziwy młodzieniec o pięknych rysach twarzy upodobniających go wręcz do kobiety oraz sprężystym i umięśnionym ciele został zaprezentowany tak, jakby artysta traktował go jako element martwej natury, a nie portret. Jedyną oznaką życia jest lekko zamącone alkoholowym upojeniem wzrok i subtelny, nonszalancki sposób podtrzymywania pucharka z winem – jeszcze tylko chwila dzieli nas od tego, iż naczynie to wypadnie Bachusowi z ręki.

Wspaniały portret o intensywnych barwach to prawdziwa gratka dla puzzlomaniaków. Na rynku dostępny jest zestaw z tym obrazem firmy Clementoni oraz wyprodukowany przez Mondopuzzle. Obydwa dostępne są w sklepie art-puzzle.pl.