Podklejanie puzzli – kilka wskazówek

klej do puzzli

klej do puzzliJeśli ułożymy trudny zestaw puzzli, to z pewnością chcielibyśmy pochwalić się naszym dziełem. Zawieszenie puzzli na ścianie nie jest takie proste, z oczywistych względów. Przedstawiam kilka porad, jak skleić puzzle, by nie rozleciały się i nie spadły ze ściany kawałek po kawałku.

Są różne sposoby podklejania puzzli. Każdy doświadczony puzzlomaniak ma wypracowaną autorską technikę scalania puzzli, dlatego nie istnieje jedna, skuteczna zasada. Często w oryginalnym pudełku producenci umieszczają specjalny klej. Jest to rozwiązanie łatwe i szybkie w użyciu. Wystarczy tylko posmarować nim ułożone puzzle, pamiętając, iż klej rozprowadzamy po stronie z przedstawieniem, czyli inaczej niżby podpowiadała logika. Puzzle scalają się ze sobą, a nie są przyklejane do podłoża. Po zastosowaniu kleju, można je przenieść na deskę lub zwykłą sklejkę i oprawić w ramę. Najlepszym rozwiązaniem jest antyrama, dlatego że po pewnym czasie klej może stracić swoje właściwości i pojedyncze elementy mogą po prostu odpaść. Klej nałożony na puzzle zwiększa ich wilgotność, co może prowadzić później do wygięć i wybrzuszeń, szczególnie na rogach. Wstawienie puzzli za szybę, powinno do tego nie doprowadzić.

Innym znacznie skuteczniejszym rozwiązaniem jest naklejenie na lewą stronę (tę bez obrazka) drobnej siatki usztywniającej (do łączenia płyt gipsowych itp.). Przypomina ona bandaż i jest dostępna w każdym sklepie budowlanym. Ten sposób przydaje się, gdy nie możemy znaleźć antyramy o odpowiednich rozmiarach.

Podczas Podklejania puzzli warto pamiętać, że rozmiar ułożonego zestawu może się różnić o kilkanaście milimetrów ze względu na rozsuwanie się i zsuwanie elementów. Widać to wyraźnie w przypadku wielkoformatowych zestawów puzzli. Należy mieć to na uwadze, gdy kupujemy specjalną antyramę lub inny podkład pod naszą układankę.